Betónové Potery

Už 30 ročná overená kvalita a tvrdosť betónu zaručuje ich 99%-nú spoľahlivosť. Betónové potery sa aplikujú pomocou čerpadla Brinkmann. Tieto potery sa dopravujú strojom na miesto určenia. Betónové potery sa finálne hladia ručne.

Potery na podľahové kúrenie, novostavby

Betónové potery sú najlepším riešením, ak plánujejete vykurovať podlahovým kúrením. Podlahové kúrenie je vhodné používať len v dobre izolovaných domoch a preto aj kvalita betónovej podlahy je obzvlásť dôležitá.

Jej hlavnou úlohou je zabezpečiť rovný povrch a optimálnu tepelnú vodivosť, aby sa teplo efektívne šírilo po celej podlahe miestnosti. Je dôležité správne zvoliť a aplikovať poter, aby sa zabezpečila optimálna funkčnosť a dlhodobá spoľahlivosť podlahového kúrenia.

hrúbku poteru odporúčame v priemere 50-60 mm
minimálnu hrúbku poteru odporúčame 35 mm

Potery do garáže

Potery do garáže sú základným prvkom, ktorý slúžia ako podklad pre pokládku podlahových materiálov, ako napríklad dlažba, epoxidová podľaha. Jej hlavnou úlohou je vytvorenie rovnej a pevnej plochy, ktorá vydrží zaťaženie vozidla a ďalšie aktivity v garáži.

Potery do garáže sú odolné voči mechanickému zaťaženiu, chemikáliám a mrazu a zároveň poskytne dostatočnú pevnosť a stabilitu podlahy. Dáme veľký pozor, aby bol poter aplikovaný správnym spôsobom a mal vhodnú hrúbku podľa špecifikácií a požiadaviek.

hrúbku poteru odporúčame v priemere 60-80 mm
Spádovanie 0,5%-1% (5-10mm)/m, alebo 3%-5% (30-50mm) na celú dĺžku.

Potery na Terasu

Spádové potery na terase sú navrhnuté s miernym sklonom alebo spádom, ktorý umožňuje odvodnenie nadbytočnej vody. Tieto potery sa používajú ako vrchná vrstva betónovej podlahy na terase s cieľom zabezpečiť správnu drenáž a odvodnenie vody ďalej od povrchu. Tento sklon umožňuje vode ľahšie stekať smerom k odtokom, čím sa minimalizuje hromadenie vody a znižuje sa riziko poškodenia terasy.

Spádové potery na terase sú dôležité pre udržanie terasy v dobrom stave, pretože pomáhajú zabrániť hromadenie vody, ktoré by mohlo viesť k vlhkosti, plesniam alebo dokonca poškodeniu materiálu. Sú k dispozícii v rôznych hrúbkach a môžu byť navrhnuté tak, aby vyhovovali konkrétnym potrebám a podmienkam terasy. Ich správna inštalácia je kľúčová pre zabezpečenie optimálne funkčného výkonu a dlhodobej odolnosti terasy.

hrúbku poteru odporúčame aspoň 70 mm
Spádovanie 0,5%-1% (5-10mm)/m, alebo 3%-5% (30-50mm) na celú dĺžku.

Rekonštrukcie

Poter pre staré budovy alebo pri rekonštrukciách nie je špeciálny typ podlahového poteru. Pri rekonštrukciách tieto potery vyrobíme ohľadom na charakteristické vlastnosti starých budov, ako sú nepravidelné povrchy, neštandardné rozmery.

Pri rekonštrukciách, kde odstraňujú staré podklady a je potrebné spraviť izolácie, najprv spravíme vyrovnávací poter. Na to pôjde hydroizolácia, polystyrénová doska a betónový poter.

Spádový poter

Spádové potery sú navrhnuté s miernym sklonom alebo spádom, ktorý umožňuje odvodnenie nadbytočnej vody. Tieto potery sa používajú ako vrchná vrstva betónovej podlahy s cieľom zabezpečiť správnu drenáž a odvodnenie. Tento sklon umožňuje vode ľahšie stekať smerom k odtokom, čím minimalizuje hromaždenie vody a znižuje riziko poškodenia.

Spádovanie od 1% (10mm)/m

Ekostyrén poter

Ekostyrénový poter je zmes cementového betónu a drť penového polystyrénu. Ekostyrén je 12x ľahší ako betón a má 30x lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako klasický betón. Dá sa aplikovať v spádoch aj v rovine.

Polosuchý podlahový poter

Hlavnými zložkami polosuchého podlahového poteru sú cement, piesok a výstužné vlákna. Použitie tejto technológie umožňuje vytvoriť plochý povrch bez veľkého množstva času a peňazí. Zvláštnosťou posudzovaného typu poteru sú relatívne krátke obdobia získania potrebných fyzikálnych vlastností. Ak vrstvy spojov vyrobené pomocou „mokrej“ technológie umožňujú prácu po dvoch až štyroch týždňoch, potom s polosuchými potermi môžete pracovať za štyri dni. Výsledkom je, že spotrebiteľ dostane monolitický základ na výrobu podlahy, ktorý prakticky nie je vhodný na zmenu konfigurácie.

Zhotovujú sa z polosuchej zmesi cementu, štrku /fr. 0-4mm/, vody, prísad zlepšujúcich spracovateľnosti, vlastnosti zmesi a tvrdosti /plastifikátory-pp vlákno/.

Metóda spracovania

Zmes sa mieša priamo na stavbe a na určené miesto sa prepravuje pomocou pneumatického prepravníku poterov Brinkmann Estrich Boy 260/45. Transportuje sa tlakom vzduchu hadicami do vzdialenosti: vertikálne 100 m a horizontálne 30m. Zaručujeme normovú rovnosť povrchu 2mm/2m, pri ktorej sa môže priamo na poter bez ďalších úprav klásť keramická dlažba, plávajúca podlaha, parkety, PVC.

Pevnosť betónových poterov je B 20 (C 16/20/) s charakteristickou kockovou pevnosťou (28 dennou), min. 20 MPa. Podľa požiadaviek objednávateľa vieme zabezpečiť vyššiu pevnosť.

Výhody polosuchého podľahového poteru

Na výrobu polosuchého typu poteru je potrebné minimálne množstvo vody. To vám umožní minimalizovať čas schnutia sťahovacej vrstvy poteru.
Použitie „polosuchej“ technológie na výrobu sťahovacej vrstvy umožňuje získať takmer dokonale rovný povrch. Na konečné vyrovnanie sa spravidla nevyžadujú samonivelačné kvapaliny.
Zložky „polosuchých“ zmesí umožňujú získať povrch, ktorý sa počas sušenia prakticky nezmršťuje a tiež nie je náchylný na praskanie;

Diletácie

Je to pružný materiál, ktorý prenáša rozmerové zmeny poteru. Je zvlášť dôležité pri podľahovom kúrení. Diletačná páska je neoddeliteľnou súčasťou pre vyhotovenie poteru. Je vhodná na všetky druhy podláh.

Plastifikátor

Je to prísada do betónového poteru. Pri aplikácii na podľahové vykurovanie sa pridávajú plastifikačné prísady. Tieto prísady vytláčajú z betónového poteru vzduchové póry, ktoré by zabránili rýchlemu ohrevu betónovej platne. Betónový poter sa rýchlejšie prehrieva ako bez prísad. Zväčša tieto plastifikačné prísady zvyšujú pevnosť betónového poteru.

PP vlákno

Ďalšia osvedčená prísada do betónového poteru je polypropylénové vlákno. PP vlákno zabraňuje tvorbe mikrotrhliniek v betónových poteroch. Osvedčili sa aj ako náhrada sieťov KARI v betónových poteroch.